Obsesif Kompulsif Bozukluğu Konu Alan 6 Film

Öncelikle obsesif kompulsif bozukluk nedir kısaca ondan bahsedeyim en azından neyle karşılaşacağınızı bilin 🙂 Halk dilinde takıntı hastalığı olarak bilinir. Obsesyon, kontrolsüz bir şekilde zihne gelen ve rahatsız edici düşünceleri ifade etmektedir. Kompülsyon ise rituel davranışları ifade eder. Yapılmadığı zaman kötü bir şey olacağı düşüncesi ile istemsiz bir şekilde yapılmaktadır. Örneğin, temizlik takıntısı (sık sık el yıkama, duşa girme ve uzun süre kalma, evi temizleme) kontrol takıntısı (kapıyı kilitledim mi kilitlemedim mi, aygazı kapadım mı? gibi sıklıkla kontrol etme), dini obsesyonlar (allaha küfrettim mi, ya namazım kabul olmadıysa, günahkar olur muyum? ya abdestim kabul olmadıysa) gibi durumları ifade etmektedir.

Filmler ise sadece psikolojik problemi anlatan sıkıcı olmayan filmleri seçmeye özen gösterdim. Umarım sizde beğenirsiniz.

Psikolog Ayhan ALTAŞ-Bursa

1.Göklerin Hakimi – 

İmdb:7.5

Konusu : Film, hiçbir şey olanı milyarlara dönüştüren Howard Huges üzerine bir biyografik çalışmadır. Kendisi havacılık ve sinema alanında parlasa da aşk hayatı da yeterince göz kamaştırıcıdır. İkinci Dünya Savaşında bile uçaklarını savaş uçaklarına uyarlayarak kariyerini yukarılara çıkartmıştır. Ancak her şey Hughes için doğru değildir çünkü onun kendi üzerinde yarattığı baskı birçok erkeğin asla tahammül edemeyeceği türdendir. Gökler Hakimi’nde dikkati çeken isimler Leonardo DiCaprio ve Cate Blanchett olarak seyircisi ile buluşuyor.

 

2.Benden Bu Kadar

İmdb:8.0

Konusu: Melvin Udall oldukça zor bir insandır. Obsesif kompulsif ve başarılı bir yazar olan Udall, sahip olduğu korkular sebebiyle sokak kapısını dört kez kapamakta, Yahudilerden ve siyahîlerden nefret etmekte ve tüm bu ayrımcı özelliklerini hiçbir şekilde gizlememektedir. Eşcinsel bir komşusu olan Simon’un da hayatını sürdürdüğü Greenwich Village’da yaşamaktadır. Bir gün Simon saldırıya uğrayıp hastaneye kaldırılır. Ona yardım etmek zorunda kalacak olan Melvin’in hayatı bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır. Jack Nicholson ve Helen Hunt’a oyunculuk Oscar’ları kazandıran As Good As It Gets’in yönetmen koltuğunda James L. Brooks oturuyor.

3.Üç Kağıtçılar

İmdb:7.7

Konusu: Kıdemli dolandırıcı Roy ile onun himayesi altındaki hırslı partneri Frank, son günlerde su arıtma mekanizmalarına ilişkin bir dolandırıcılık sistemi üzerinde çalışmaktadırlar. Hiçbir şeyden şüphelenmeyen bir takım insanlar, bu su arıtma filtrelerini esas değerinin on katı bedel ödeyerek satın alıp araba, mücevher ya da deniz aşırı seyahat kazanmayı hayal etseler de hiç kimsenin bir şey kazanması söz konusu olmamaktadır. Roy’un özel hayatı pek de iyi gitmemektedir. Kendisinin geniş alan fobisi ve aşırı duyarlı mizacı suç işleme yeteneğini tehdit altında bırakınca çaresiz, bir psikologdan destek almak zorunda kalır. Bir an önce iyileşmeyi talep ederken, terapiler onu bambaşka bir noktaya taşıyacaktır. Bir zamanlar varlığından şüphe etmiş olsa da bundan emin olamadığı 14 yaşındaki kızı ile yüz yüze gelmek yeterince sıra dışı bir deneyim yaşatacaktır kendisine. Aralarındaki bağ giderek güçlenirken, Roy baba olmanın keyfini çıkartmaya başlar. Ancak bu sırada Angela da babasının soru işaretleri ile dolu mesleğine karşı müthiş bir merak ve ilgi geliştirmektedir. Filmde Nicholas Cage’in ana karakteri canlandırıyor oluşu dikkatleri üzerine çeken unsur olarak görülüyor.

4.Yatağımda ki Düşman

İmdb:6.1

Konusu:Kocasının bütün isteklerini kusursuz bir şekilde yerine getiren güzel ve mükemmel bir ev hanımı Laura…Yakışıklı, başarılı ve baştan çıkarıcı şekilde ince düşünceli Martin…Dışarıdan bakıldığında kusursuz bir evliliğe sahip olduğu düşünülen bu çiftin kapalı kapılar ardındaki yaşantıları bambaşka… Laura’nın yaşamını hasta ruhlu obsesif kocası Martin cehenneme çevirince bu baskıya dayanamayan kadın sıradışı bir planla kocasından kaçmanın bir yolunu bulur. Fakat sapkın kocasının nefesi heran ensesinde olacaktır…

 

 

5.Oğul Odası

İmdb:6.7

Konusu:Giovanni işinde oldukça başarılı olan ve aranan bir psikologdur. Bir gün çok sevdiği oğlunu kaybeder. Bu Giovanni’nin rutinleri içerisinde mutlu-mesut yaşadığı hayatının noktası olacaktır. Giovanni, artık tıpkı karısı gibi hiç mutlu değildir. Evdeki gerilim kimsenin tahmin edemeyeceği boyutlara ulaşmıştır. Karısı ve Giovanni birbirlerinden nefret etmektedirler. Bütün bu gerilimin ortasında yer alan ailenin kız çocuğu ise, herkesten bağımsız bir noktada, yaşadığı hayatı tek başına sorgulamaya başlayacaktır.

 

6.23 Numara

İmdb:6.4

Konusu: Walter Sparrow, kendi yaş gününde karısını almaya gecikir. Agatha, bir kitapçıda kan kırmızısı kapağı olan bir roman bulur. Bu kitaptaki hikaye, numeroloji ile ilgili bir cinayet gizemini içerir. Yirmi üç sayısı etrafında döner her şey. Kitaptaki hikaye Walter’ı fazlası ile etki altına alır. Hayal kurmaya başlar. Hayatında “23” sayısı ile yorumlayabileceği olaylara dikkat kesilir. Kitabın yazarının peşine düşer. Bir otelde 23 numaralı odada kalır ki burası hikayede olayların geçtiği mekandır. Bunun üzerine Walter bunun aslında bir roman olmadığına inanmaya başlar. Karısı ve oğlu onu korumak için kendisine yardım etmek isterler. Yavaş yavaş kendisini ve ailesini tehlikeye sokan Walter, gerçeğe doğru yaklaşmaktadır. Joel Schumacher’n yönettiği filmde Jim Carrey baş rolde.

Bonus 1 🙂

Chungking Ekspres

İmdb: 8.1

Konusu: Film, kabaca, PC 233 (Takeshi Kaneshiro) ve PC 633 (Tony Leung) yaka nolu iki polisin sevgilileri tarafından terk edilmeleri sonrasında yaşamlarında yeni bir sayfa açmaya çalışmalarını konu ediyor. İçine düştükleri bu durumdan ve yemek yemek için uğradıkları “Midnight Express” adlı büfeden başka ortak özelliği olmayan iki karakterin öyküleri de film içinde ardışıklık dışında bir ortaklığa sahip değil. Bu iki kaybetmiş polisin umutlarını yeniden kazanmaya çalışmaları, küçük sürprizlerle ve zekice diyaloglarla o kadar güzel anlatılmış ki filmin konusu hakkında daha fazla ipucu vermenin filmi ilk kez izleyecekler için haksızlık olacağını düşünüyoruz. Yeni bir sinema dili keşfetmek isteyenler için Chungking Express çok iyi bir başlangıç…

Bonus 2 🙂

OC87: The Obsessive Compulsive, Major Depression, Bipolar, Asperger’s Mov

Konusu: Yönetmen Bud Clayman’ın belgeselinde OCD ve Asperger sendromu ile mücadelesi ve bu depresif rahatsızlıkların onu nasıl bir film yapımcısı olmaya motive ettiğinin hikayesi beyazperde’ye aktarılmakta. Clayman ile birlikte Scott Holsten’in yazarlığını yaptığı projede yeralan yıldızlar ise yine Clayman’ın yanı sıra Jeff Bell ve Maurice Benard olarak göze çarpıyor.

Youtube link : https://www.youtube.com/watch?v=tEBmCsjQ6n8 

Not: İngilizcedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir