Fiziksel Ağrılarla Eşleşmiş 9 Duygu

Fiziksel ağrılar her ne kadar sadece fizyolojik kaynaklı olduğu düşünülse de duygularla çok önemli bir ilişkisi vardır. Size fiziksel ağrılarla eşleşen dokuz duygudan bahsedeceğim.

 

  1. Omuz Ağrısı

Bazen hayatımız büyük sorumluluklar alırız. Hani deriz ya sanki dünyanın bütün yükü omuzlarımda diye bu durumlarda hayatımız için önemli kararla almamız gerekir. Bu karar aşamasında olma durumu omuzlarımızda ki yükü tek başımıza taşımak durumunda olmak omuzlarımızda ağrı hissetmemize neden olabilir. Omuz bölgesinde ki kasların kasılması ve uzun süre kasılı kalma ağrıya neden olacaktır.

2.Boyun Ağrısı

Geçmişte yaşadığınız kırgınlıklar sorunlara karşı dik durma isteği ve sorunların artması ile boyun bölgesinde ağrılar artabilir.

 3.Ayak Bileklerinin Ağrıması

Hayatın rutin akışı bizi içine çeker ve hayallerimizi yerine getirmekte zorlanırız. Hayatımızda önemli olan şeylerin farkında olup hayallerimizden tamamen kopmadan hayatımızı devam ettirebiliriz.

        4.Baş Ağrısı

Hayat her zaman bize güzel şeyleri altın tepsi de sunmaz. Bazen onlara gitmek durumunda kalırsın. Hedeflerimize giderken karşımıza elbette engeller çıkacaktır. Bu engellere çarpıp dönmek yerine onları bir basamak olarak görmek gerekir.

  1. Sırt Ağrısı

Bir şeylerin olması çaba sarf ederiz ve istediğimiz şeyler olur da bunun olması bizim için yeterli olmayacaktır. Sadece başarmak bizim için yeterli gelmeyebilir. Başarı ile birlikte başkalarının bize başarılı olduğumuzu söylemesine de ihtiyaç duyarız. Takdir göremeyeceğimizi ve sevilemeyeceğimizi düşünmek bazen de hayatımızda var olan güzel şeyleri göremememize neden olabilir.

  6.Bel Ağrısı

Mutlu olacağımız şeyleri maddi bir nedene bağlamak yerine daha manevi nedenlere bağlarsak belki kısa yoldan mutlu olmayız fakat daha kalıcı bir mutluluk elde etmiş oluruz. Mutluluk sahip olduğumuz maddi nedenlere bağlıysa bir süre sonra onların kaybedilmesi düşüncesi mutluluğun kaybedileceğini düşündüreceği için kaybetme kaygısı mutluluğumuzu yaşamamıza engel olacaktır. Para kazandığınız iş sizi mutlu etmeyebilir ama mutlu olduğunuz iş size para kazandırabilir.

     7.Dirsek Ağrıları

Bazen yaşadığımız duygular o kadar güçlüdür ki onların yanlış olduğunu bilmenize rağmen duygularla baş edemediğiniz için inat edersiniz. Size zarar verdiğini bile bile bunu yapabilirsiniz. Bunu fark ettiğinizde sakin kalın ve rahatlayın…

  1. El Ağrıları

Diğer insanların sizi sevmeyeceği düşüncesi sizi insanlardan uzaklaştırır ve yalnız kalmanıza neden olur. Yalnızlaştıkça yalnızlık duygusu da artar. Sosyalleşmekten korkmayın kendinizi olduğu gibi kabul edin. Kendinizde gördüğünüz eksiklikleri değiştirmek ve yenilikler katmak için adımlar atabilirsiniz.

  1. Ayak Ağrısı

Olumsuz olaylar üst üste geldikçe hayattan umudumuzu kaybedebiliriz. Olumsuzlukların olması bundan sonra da olayların olumsuz olacağı anlamına gelmiyor. Umudunuzu kaybetmeyin hayatınıza mutluluk katacak yeniliklere yönelin…

Öneri: Yıllarca yaptığım çalışmalarda şunu gördüm ki psikolojik kaynaklı fiziksel ağrılara fiziksel gevşeme egzersizi iyi geliyor. Danışanlarımdan fiziksel gevşeme egzersizi ile ilgili çok olumlu geri bildirimler alıyorum. Fiziksel ağrılarınız hayatınızı etkileyecek boyuta geldiyse psikoterapi almanızı öneririm.

Fiziksel gevşeme egzersizini uygulamak için tıklayınız…

Psikolog Ayhan ALTAŞ

www.bursapsikologum.com – www.emdrbursa.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir